This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy

Przemówienie Ambasadorki Akcji Uwolnij Obcojęzyczną! Elisabeth Dudy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chciałabym gorąco powitać wszystkich państwa, którzy przyjęli zaproszenie na nasze spotkanie. Liczę, że zainicjujemy dzisiaj piękną tradycję wpierającą czytelnictwo w Polsce. Mam nadzieję, że pomoże ona wypłynąć Polakom na głębsze wody, a obcokrajowcom zrozumieć kulturę polską.

Czym jest dla mnie akcja „Uwolnij Obcojęzyczną”? Sama doświadczyłam w swoim życiu olśnienia związanego właśnie z literaturą obcojęzyczną. Kiedy podczas studiów w Łódzkiej Szkole Filmowej sięgnęłam po Mistrza i Małgorzatę w doskonałym polskim przekładzie, poznałam jeszcze lepiej kulturę słowiańską. Do tego stopnia zanurzyłam się w specyfice języka, że na przykład francuskie tłumaczenie „Pana Tadeusza” pokazało mi trudności przełożenia niuansów języka polskiego.

Z drugiej strony, dla francuzów nie mówiących językiem Mickiewicza, jest to źródło wiedzy o literaturze i historii. Jak wiecie sama konwersacja nie daje tego poczucia koloru, rytmu, abstrakcji, jaką daje literatura. Dlatego możliwość łatwego dostępu do książek obcojęzycznych uważam za bardzo ważną, zarówno dla Polaków, jak wszystkich przybyszy spoza granic.

Szanowni państwo! Chciałabym jeszcze o czymś ważnym powiedzieć: magia umiera. Nasz ogród Epikura zarasta chwastami. Chodzi o planowane likwidacje bibliotek publicznych w Warszawie. Ktoś powie, że skoro ludzie ich nie odwiedzają, to je zlikwidujmy. Myślę, że problem tkwi gdzie indziej. Nikt nie próbuje zainteresować młodych ludzi czytelnictwem. Dlaczego nie zachęca się do korzystania z bibliotek, dlaczego nie łączy się w nich funkcji multimedialnych z tradycyjnymi? Mam nadzieję, że coraz więcej osób będzie próbowało odpowiedzieć sobie na te pytania.

Niektórzy powiedzą, że to znak czasu, że trzeba pogodzić się z nadchodzącą komputeryzacją. To barbarzyństwo ! Każdy pomysł zlikwidowania biblioteki to przejaw okrucieństwa i ignorancji.

Mam nadzieje, ze dzięki waszej obecności, akcja „Uwolnij Obcojęzyczną!” nie trafi w próżnię.

Cyceron mawiał, ze « Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy ».

Dorzucam tu swoją cegiełkę licząc, że coś ta nasza akcja w końcu przyniesie, że poruszy rząd kilku dusz. Czego państwu i sobie życzę.

Zapraszamy również na audycję radiową z udziałem

Elisabeth Dudy Uwolnij książki w obcych językach

Zapisz