Karolina Błasik Montownia Dźwięku

Cykl Sylwetki Przedsiębiorczych Mam

Wokalistka, nauczycielka śpiewu, założycielka Pracowni Muzycznej „Montownia Dźwięku” w Warszawie.

karolina_blasik

Foto: Lidia Skuza

www.facebook.com/montowniadzwieku

www.montowniadzwieku.pl

Jest szczęśliwą mamą czteroletniej Niny. Kiedy nie śpiewa albo uda jej się na chwilę oderwać od pracy, czyta książki sensacyjne z wątkami psychologicznymi i kryminalnymi.

Początki macierzyństwa nie należały do najłatwiejszych, Pani Karolina musiała rozstać się na jakiś czas ze swoją pasją do śpiewania i całą uwagę poświęciła wychowywaniu dziecka. Praca w wolnym zawodzie zamieniła się w rutynowe czynności domowe, które nie sprzyjały twórczości. Przerwa w pracy zawodowej zaczęła się wydłużać, trudno było wrócić do muzycznych pasji. Po kilu miesiącach bezowocnych poszukiwań pracy, Pani Karolina postanowiła, że sama stworzy sobie miejsce pracy, w którym będzie mogła połączyć talent wokalny, kreatywność i pasję do uczenia innych.

Realizację muzycznych marzeń umożliwiło dofinansowanie z UE. Wniosek pani Karoliny, przez większość znajomych skazywany na porażkę, został spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń z województwa mazowieckiego oceniony najwyżej.

Starania o otrzymanie dotacji trwały około roku. Kolejne etapy rekrutacji zdobywała z pierwszą lokatą. Spotkania z doradcą biznesowym, testy predyspozycji psychologicznych i umiejętności biznesowych, które przechodziła „śpiewająco” oraz intensywne szkolenia pozwoliły odkryć i rozwinąć umiejętności potrzebne do prowadzenia własnej działalności. Właścicielka „Montowni Dźwięku” dzisiaj wspomina: „Rozpoczęła się batalia o prawdziwe marzenie – zdobycie dotacji i otworzenie własnego biznesu, opartego na moich pomysłach i określonego w 100 % przeze mnie.”

Było warto. W czerwcu 2013 roku powstała pierwsza w dzielnicy Praga – Południe Pracownia Muzyczna „Montownia Dźwięku”, w ofercie której znajdują się warsztaty edukacyjno-muzyczne, zajęcia wokalne, instrumentalne, umuzykalniające, nauka tworzenia muzyki elektronicznej oraz postprodukcja nagrań, aranżacje utworów, nagrania demo.

Z jej autorskich i innowacyjnych warsztatów skorzystało już kilkanaście szkół i organizacji  pozarządowych, podczas których uczestnicy- uczniowie, całe rodziny, nauczyciele, czy pracownicy firm mogli eksperymentować muzycznie, tworzyć własną muzykę i świetnie się przy tym bawić. „Obudź w sobie muzyka!” – motto firmy, które towarzyszy każdemu działaniu edukacyjnemu jakie podejmuje Pani Karolina:

„Dlaczego? Ponieważ potencjał muzyczny tkwi w każdym z nas, a często jesteśmy blokowani w dzieciństwie przez inne osoby, nierzadko samych nauczycieli muzyki, którzy twierdzą, że brak nam słuchu, więc powinniśmy się schować w ostatnim rzędzie i cicho śpiewać, albo wcale. Kto z Państwa nie spotkał się z określeniem „Słoń mu na ucho nadepnął”, tak często nadużywanym wobec najmłodszych? To powoduje, że tracą oni wiarę w siebie i nie mają odwagi po prostu muzykować w dorosłym życiu. My chcemy te przekonania zmieniać i z całą pewnością możemy powiedzieć, że podczas naszych warsztatów uczestnicy odkrywają, że z ich muzykalnością nie jest tak źle.”

We współpracy z Fundacją Muzyka jest dla Wszystkich podczas dwóch edycji Akcji Labirynt 2013 i 2014 Pani Karolina przeprowadziła 360 warsztatów  muzycznych dla ponad 7 000 dzieci z województwa mazowieckiego. Stale rozwija swoją wiedzę i umiejętności podczas szkoleń 
dla nauczycieli muzyki i śpiewu oraz profesjonalnych kursów rozwijających kompetencje biznesowe.

Wokalistka przyznaje, że jej droga we własnym biznesie nie zawsze była usłana różami.  Kłopoty pojawiły się już samym początku działalności, po wyremontowaniu  lokalu  na siedzibę pracowni muzycznej, nieuczciwy wynajmujący uniemożliwił dostęp do lokalu,  nie rekompensując w żaden sposób nakładów. Pani Karolina miała dwa wyjścia albo wejść na drogę sądową, która była kosztowna i czasochłonna albo szybko znaleźć nowe miejsce a całą energię skoncentrować na tym, żeby dotychczasowa praca i wysiłek nie zostały zmarnowana. Wybrała to drugie – przy pomocy przyjaciół i życzliwych osób doprowadziła do otwarcia Montowni Dźwięku. Wytrwałość, pasja i zapał do działania wzięły górę – dziś oddana twórczości i pełna motywacji pani Karolina nieustannie poszukuje nowych wyzwań i okazji 
do rozwinięcia swojego kreatywnego i oryginalnego biznesu, a jej autorskie pomysły edukacyjne cieszą się coraz większą popularnością na warszawskim rynku.